راه‌اندازی تجهیزات اعلام و اطفاء حریق پست400

  • ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱:۳۹ ق.ظ

فصل اقتصاد - با همکاری مدیریت و کارشناسان مجتمع فولاد سبا و شرکتهای سازندۀ داخلی پروژۀ EPC، طراحی، نصب و راه اندازی تجهیزات اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک ترانس های قدرت پست 400 کیلوولت، سالن برق پست MRSS و ترانس های پست LBSS و پست RED بهره برداری شد.

به گزارش فصل اقتصاد، داریوش دریابار مدیر خدمات فنی مجتمع فولاد سبا ضمن تأیید این خبر گفت: این کار از اواخر سال 97 با همکاری شرکت‌های پیمانکار داخلی که در این زمینه از تجربه و سابقۀ کافی برخوردار بودند، در بدترین شرایط تحریم و بنابر ضرورت کارخانه، وارد فاز اجرا شد.

وی در خصوص اهمیت اجرای این پروژه گفت: حوادث احتمالی ترانس‌های قدرت در صنایع مختلف می‌تواند آسیب‌های جدی تجهیزات، توقف روند تولید و همچنین خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای نیروی انسانی و محیط‌زیست در پی داشته باشد. بنابراین به‌منظور جلوگیری از چنین حوادثی، واحد تولید و توزیع برق مجتمع فولاد سبا، با همکاری شرکت‌های مذکور، اجرای این پروژه را در دستور کار قرار داد.
دریابار با تأکید بر اینکه کلیۀ تجهیزات در پست 400 کیلوولت و دیگر پست‌های اشاره‌شدۀ این قرارداد، فاقد تجهیزات سیستم‌های اعلام و اطفای حریق اتوماتیک بودند، تصریح کرد: تمامی برندهای استفاده‌شده در سیستم اعلام حریق NOTIFIRE -UK و در سیستم اطفای حریق KCA و تکنیدرو از برندهای معتبر جهانی به شمار می‌آیند. همۀ تجهیزات دیگر همچون شیرآلات و درب‌های ضدحریق از محل تولیدات داخلی تأمین شده است.
وی ادامه داد: با توجه به حساسیت عملیات اجرایی بر روی ترانسفورماتورهای قدرت 400 کیلوولت که برای ادامۀ تولید بسیار حیاتی‌اند و زمان بسیار محدود بی‌برقی برای این تجهیزات در زمان تعمیرات برنامه‌ریزی ‌شده است، این پروژه بدون هیچ‌ حادثه و با بیشترین توان و دقت اجرایی شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
دریابار تصریح کرد: اینک پس از اجرای روند راه‌اندازی، از 20 مرداد 99 کلیۀ تجهیزات این سیستم آزمایش‌های موردنیاز را توسط واحد آتش‌نشانی مجتمع فولاد سبا با موفقیت پشت سرگذاشته و با بهترین عملکرد در حال کار است.
وی گفت: پروژۀ اجراشده در واحد تولید و توزیع برق مجتمع فولاد سبا شامل بخش‌های ذیل است:
- اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق اتوماتیک آب و فوم بر روی ترانسفورماتورهای 400 کیلوولت؛ - اجرای سیستم خنک‌کنندگی آب دیواره‌های آتش ترانسفورماتورهای 400 کیلوولت؛ - اجرای سیستم اعلام حریق اتوماتیک در پست و گالری‌های کابل MRSS و SVC1 و SVC2؛ - اجرای سیستم اعلام حریق اتوماتیک در پست RED و تونل‌های ارتباطی به واحد احیا مستقیم و غبارگیر؛ - اجرای درب‌های ضدحریق و مواد فلاماستیک بر روی کابل‌ها در تونل‌های برق زیرمجموعۀ پست‌های MRSS و RED به طول تقریبی 2 کیلومتر؛ - توسعۀ رینگ آب آتش‌نشانی با لوله‌های دفنی پلی‌اتیلن در محدودۀ پست 400 کیلوولت مجتمع فولاد سبا؛ - ساخت بنا و نصب تجهیزات و تأسیسات الکتریکی و مکانیکی جهت اتاق‌های FFR مربوط به سیستم اطفای حریق اتوماتیک ترانسفورماتورهای 400 کیلوولت.
مدیر خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد سبادر خاتمه از همکاری مدیران و کارشناسان مجتمع فولاد سبا در واحدهای خدمات فنی و پشتیبانی، تکنولوژی و اجرای پروژه‌ها، ایمنی فنی و آتش‌نشانی، توزیع برق، مدیریت و کارکنان شرکت‌های مهندسی آب‌وآتش نقش‌جهان و فراتحقیق و سایر واحدهایی که به‌نوعی در اجرای این پروژۀ خطیر همکاری نمودند، تشکر و قدردانی کرد.

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید